Need a new HRIS? Our new buyer’s guide is packed with all the things you need to know. Get your free guide now

Περιγραφή θέσης εργασίας: Strategic Account Manager (Θ/Α/Άλλο)

Αυτό το υπόδειγμα περιγραφής θέσης εργασίας Strategic Account Manager παραθέτει όλα τα απαραίτητα προσόντα που θα πρέπει να αναζητάτε στους υποψήφιους. Είναι επίσης εύκολο να το προσαρμόσετε για να ικανοποιήσετε τις συγκεκριμένες απαιτήσεις της θέσης εργασίας σας.

Christina Pavlou

An experienced recruiter and HR professional who has transferred her expertise to insightful content to support others in HR.

Περιγραφή θέσης εργασίας

Αναζητούμε έναν Strategic Account Manager που θα διαδραματίζει κρίσιμο ρόλο στην οικοδόμηση σχέσεων με σημαντικούς πελάτες. Ο ιδανικός υποψήφιος πρέπει να εξασφαλίζει την ικανοποίηση των πελατών και να είναι σε θέση να εντοπίζει νέες ευκαιρίες για αύξηση των πωλήσεων.

Ως Strategic Account Manager, θα εκπροσωπείτε την εταιρεία μας και θα αλληλεπιδράτε με μεγάλους πελάτες. Έτσι, αν έχετε εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας και στάση εξυπηρέτησης πελατών, θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε.

Εν κατακλείδι, θα πρέπει να είστε υπεύθυνοι για την επίτευξη ποσοστώσεων πωλήσεων και στόχων στρατηγικών λογαριασμών.

Αρμοδιότητες

  • Διαχείριση χαρτοφυλακίου βασικών λογαριασμών μας
  • Επίτευξη των καθορισμένων στόχων στρατηγικών λογαριασμών
  • Παγίωση ισχυρών, μακροπρόθεσμων σχέσεων με τους πελάτες
  • Επικοινωνία με σημαντικούς πελάτες σε τακτική βάση και απάντηση σε συγκεκριμένα ερωτήματα
  • Υπόδειξη λύσεων και καινοτόμων ιδεών για την κάλυψη των αναγκών των πελατών
  • Αντιμετώπιση παραπόνων και προβλημάτων με έγκαιρο και αποτελεσματικό τρόπο
  • Λειτουργία ως σύνδεσμος μεταξύ βασικών πελατών και εσωτερικών ομάδων
  • Προσδιορισμός και προσέγγιση νέων πιθανών στρατηγικών πελατών
  • Παρακολούθηση μετρήσεων απόδοσης πωλήσεων
  • Σύνταξη μηνιαίων, τριμηνιαίων και ετήσιων εκθέσεων και προβλέψεων

Απαιτήσεις

  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία ως Strategic Account Manager ή Key Account Manager
  • Στιβαρή εμπειρία πωλήσεων σε περιβάλλον B2B
  • Πρακτική εμπειρία με λογισμικό CRM και συστήματα διαχείρισης λογαριασμών
  • Κατανόηση των δεικτών μέτρησης της απόδοσης πωλήσεων
  • Δυνατότητα έγκαιρης αντιμετώπισης των αιτημάτων των πελατών
  • Εξαιρετικές επικοινωνιακές και διαπροσωπικές δεξιότητες με ικανότητα για οικοδόμηση ισχυρών σχέσεων με τους πελάτες
  • Ισχυρές διαπραγματευτικές δεξιότητες με διάθεση επίλυσης προβλημάτων
  • Διαθεσιμότητα για ταξίδια ανάλογα με τις ανάγκες
  • Πτυχίο BSc στις Πωλήσεις, Διοίκηση Επιχειρήσεων ή σχετικό τομέα

Περισσότερες πηγές:

Available in

Jump to section

    Let's grow together

    Explore our full platform with a 15-day free trial.
    Post jobs, get candidates and onboard employees all in one place.

    Start a free trial