Learn what hiring & work looks like today in our new survey report on AI @ Work: Download the report now

Περιγραφή θέσης εργασίας: Digital Marketing Strategist (Θ/Α/Άλλο)

Αυτό το υπόδειγμα περιγραφής θέσης εργασίας Digital Marketing Strategist περιλαμβάνει όλες τις απαραίτητες δεξιότητες και τα προσόντα που θα πρέπει να αναζητήσετε στους υποψηφίους.

Christina Pavlou

An experienced recruiter and HR professional who has transferred her expertise to insightful content to support others in HR.

Περιγραφή θέσης εργασίας

Αναζητούμε έμπειρο Digital Marketing Strategist που θα ενταχθεί στην ομάδα μας. Θα μας βοηθήσετε στη χρήση διαδικτυακών τεχνολογιών για την επίτευξη των στόχων επιχειρηματικής ανάπτυξης της εταιρείας μας. Θα εντοπίζετε τις ανάγκες και τις νέες ευκαιρίες και θα έχετε ως στόχο την αύξηση της αναγνωρισιμότητας της εμπορικής μας επωνυμίας.

Εάν έχετε έφεση στην τεχνολογία, διαμορφώνετε τις τάσεις και μπορείτε να προτείνετε καινοτόμες ιδέες για τη βελτίωση της εμπειρίας των πελατών, θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε. Για αυτήν τη θέση, θα πρέπει να έχετε δημιουργικότητα και να νιώθετε άνετα όταν εργάζεστε σε ομάδα.

Ουσιαστικά, θα πρέπει να μπορείτε να συνδέσετε αποτελεσματικά την εμπορική μας επωνυμία με τους διαδικτυακούς πελάτες μας.

Αρμοδιότητες

  • Καθορισμός στόχων ψηφιακού μάρκετινγκ, χρησιμοποιώντας όλα τα απαραίτητα εργαλεία (π.χ. ιστότοπους, ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, μέσα κοινωνικής δικτύωσης και ιστολόγια)
  • Έρευνα προϊόντων, υπηρεσιών και υφιστάμενων στρατηγικών για τον εντοπισμό νέων ευκαιριών
  • Ανάλυση μετρήσεων διαδικτυακής επισκεψιμότητας και υποβολή προτάσεων για την ενίσχυση της διαδικτυακής παρουσίας
  • Παρακολούθηση SEO/SEM, μετρήσεων μάρκετινγκ και απόδοσης πωλήσεων, με στόχο την πρόβλεψη των τάσεων
  • Δημιουργία ισχυρών σχέσεων με τους πελάτες μέσω αλληλεπίδρασης στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης
  • Συνεχής ενημέρωση για τις προτιμήσεις του κοινού μας και υποβολή προτάσεων για νέες καμπάνιες, λειτουργώντας με προνοητικότητα
  • Επικοινωνία με τις ομάδες Μάρκετινγκ, Πωλήσεων, Σχεδιασμού και Περιεχομένου για τη βελτιστοποίηση της εμπειρίας των πελατών και τη διασφάλιση της συνεκτικότητας της εταιρικής ταυτότητας
  • Αναγνώριση διαφημιστικών αναγκών
  • Καθιέρωση βέλτιστων πρακτικών στο ψηφιακό μάρκετινγκ
  • Συνεχής ενημέρωση για τις εξελίξεις των ψηφιακών τεχνολογιών

Απαιτήσεις

  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία ως Digital Marketing Strategist ή ως Digital Marketing Manager
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στη χρήση SEO/SEM και λογισμικού CRM
  • Εμπειρία στη διεξαγωγή και τη βελτιστοποίηση καμπανιών Google Adwords
  • Άριστη γνώση της χρήσης εργαλείων ανάλυσης ιστού, όπως Google Analytics
  • Εμπειρία στη χρήση εργαλείων και πρακτικών διαδικτυακού μάρκετινγκ
  • Εξοικείωση με το σχεδιασμό ιστοσελίδων και HTML
  • Άριστες δεξιότητες προφορικής και γραπτής επικοινωνίας
  • Εξαιρετικές δεξιότητες ανάλυσης και διαχείρισης έργου
  • Πτυχίο BSc στο Μάρκετινγκ, στη Διαφήμιση ή σε σχετικό πεδίο
Available in

Jump to section

    Let's grow together

    Explore our full platform with a 15-day free trial.
    Post jobs, get candidates and onboard employees all in one place.

    Start a free trial